Kripto Paraların Efendisi Bitcoin #BTC Nedir?

Bitcoin #BTC Nedir?

Son yıllarda adını sıklıkla duymaya başladığımız Bitcoin aslında çok uzun bir yol sonucunda bu konuma gelmiştir. Bu yolun ilk adımı 2008 yılında gerçekleşen ekonomik krizin etkisiyle finansal sistemin ağır bir şekilde etkilenmesi sonucunda olmuştur. Geleneksel finans sisteminin yetersizliğinden bıkan kişilerin, merkeziyetsiz bir sisteme sahip olmasından dolayı Bitcoin(BTC)’e geçişini hızlandırmıştır. Finansal özgürlüğü getiren bu merkeziyetsiz sistem aslında ilk başlarda getirmiş olduğu gizlilikle beraber illegal işlerde kullanılmasından dolayı adı kötü anılmaya başladı. Fakat günümüzdeki getirmiş olduğu merkeziyetsiz, hızlı, kullanışlı ve fiyat olarak bu kadar çok değerlenmesinden dolayı herkes tarafından tercih edilmeye başlandı.

Bitcoin(BTC)’in bu kadar gelişmesinin sonucunda da farklı kolaylıklar sağlayan alternatif koinler ortaya çıkmaya başladı. Bu alternatif koinler ise günümüzde kripto para dünyasında alt koin olarak yerini almıştır.

Bitcoin toplam olarak piyasada kullanılabilmesi için 21 milyon adet ile sınırlandırılmıştır. Şuan için mevcut dolaşımda toplam miktarın %80-90 civarı üretilmiş. Kalan kısmın ise 2140 yılına kadar üretileceği düşünülüyor. Bitcoin’in ana çalışma mantığı uçtan uça, kullanıcının cüzdan adresinden cüzdan adresine gönderilmektedir. İşlemi yapan kişiyle bağlantı kurulmaz. Eğer adres anahtarını kaybederseniz bir hak talep edemezsiz. Gerekli anahtarı bulana kadar o dünyada Bitcoinler sizi bekler. Aksi halde sonsuza dek orda kapının açılmasını beklerler.

Peki, Bu Bitcoin’inin Kurucusu Kimdir?

Bitcoin 2009 yılının ilk haftasında Satoshi Nakamoto isimli bir kişi tarafından duyuruldu. “Bitcoin: Eşten Eşe Elektronik Nakit Sistemi” isimli makale ile hayatımıza girmesiyle birlikte kısa sürede popüler oldu. Sembolik olarak Nakamoto tek bir kişi gibi gösteriliyor olsada birden çok Nakamoto var. Bitcoinin merkeziyetsiz olduğu gibi kurucusunda gerçekte kimin olduğu belirli değil.

Bitcoin’in Avantajları ve Dezavantajları

Geleneksel finansal paralardan enflasyona karşı daha dayanıklı bir yapıda olması, basit ve güvenli, gizlilik açısından çok iyi olması başlıca avantajları. Fakat en önemli avantajı para transferlerinin  hızlı ve ucuz olmasıdır. Normal bir bankadan küçük bir miktarı bile çok fazla işlem ücreti ödeyerek gerçekleştirebilirken Bitcoin’le milyonlarca doları birkaç cent harcayarak gönderebilirsiniz.

Mevcut yapısından dolayı merkeziyetsiz ve takip edilemiyor olmasından kaynaklı olarak illegal durumlarda kullanılabiliyor olması büyük bir dezavantajdır. Başka bir dezavantajıda daha çok yeni bir teknoloji olmasından kaynaklı olduğundan dolayı kullanım alanının çok yaygınlaşmamış olmasıdır. Örneğin bir bakkala gidip kredi kartı kullanır gibi Bitcoinle alışveriş yapabilmek.

Nereden Nereye Geldi Bitcoin

Bitcoin ortaya çıkmasıyla birlikte yıllar içinde çok fazla değerlendi. 2013 yılında 100 dolar civarında seyrederken 2021 yılı itibariyle 48bin dolar seviyelerinde alıcısını buluyor. Yakın bir süre içinde de yeni rekorlara koşacağı bekleniliyor.

Bitcoin Nasıl Satın Alınabilir?


Bitcoin’i farklı şekillerde alabiliyorsunuz fakat en hızlı ve kolay olanı kripto para borsalarından satın almak. Yapmanız gereken sadece istediğiniz herhangi bir borsadan hesap oluşturmak ve  mevcut paranızı borsaya gönderip istediğiniz kripto paraya dönüştürebilirsiniz. 

Başlıca yerli kripto para borsaları; BTCTurk, Paribu 

Başlıca yabancı kripto para borsaları; Binance, Huobi, Coinbase, FTX